Niehumanitarny transport zwierząt

autor
  • 9 lat ago

pict_20090109pht45797Przepisy dotyczące ochrony zwierząt nie są prawidłowo egzekwowane, uważa dwoje brytyjskich deputowanych, którzy podniosą kwestię transportu zwierząt podczas debaty w Parlamencie Europejskim w czwartek rano. Szczególnie smutny i niepokojący jest los koni przewożonych w samochodach ciężarowych po całej Europie.
Przewodniczący Komisji Rolnictwa Parlamentu Europejskiego Neil Parish mówi, że raporty, które otrzymał od organizacji ochrony zwierząt zawierają „istotne dowody na to, że istniejące prawodawstwo nie znajduje zastosowania w wielu państwach członkowskich”.

Konie upchnięte w ciężarówkach jak sardynki w puszce

„Najbardziej martwię się o konie”, mówił Parish. „Te zwierzęta źle znoszą dalekie podróże i mają ściśle określone potrzeby. Ustawodawstwo zostało zaprojektowane tak, by je chronić. Teraz po prostu przepisy muszą wejść w życie i być egzekwowane.”

Posłanka Liz Lynne z grupy Liberałów i Demokratów ALDE powiedziała nam, iż „istnieją niepodważalne dowody wskazujące na to, że przepisy UE, których cel stanowi ochrona dobrostanu koni są masowo ignorowane, co powoduje, że zwierzęta transportowane są w nieludzkich warunkach i  narażone na niepotrzebne cierpienia.”

Brytyjska deputowana opisywała, że „konie są pakowane są jak sardynki do stalowych samochodów ciężarowych, gdzie temperatura przekracza często 40 stopni i tak transportuje się je przez tysiące mil, bez żywności i wody. Powoduje to obrażenia lub nawet śmierć zwierząt.”

Neil Parish przyznał, że sam wielokrotnie ponaglał tej sprawie Komisję Europejską, jednakże nic się nie zmieniło. „Ważne, aby rządy państw UE i Komisja Europejska podjęły natychmiastowe działania, aby zapewnić, że obowiązujące przepisy będą właściwie wykonywane, a osoby, które je łamią będą musiały liczyć się z karą”, podkreśliła Liz Lynne.

„Mam nadzieję, że czwartkowa debata podniesie świadomość problemu, zarówno wśród moich kolegów posłów, jak i wśród całego społeczeństwa, i będzie krokiem w kierunku zmniejszenia traumy, na jaką narażane są transportowane zwierzęta”.

(Źródło – PE)

Kategorie:
Aktualności