Badania dodatkowe 2015
Badanie koni przeprowadzone zostało w dniu 14.11.2015, w imieniu Fundacji Viva! wykonała je lek. wet. Bożena Latocha. Poniżej prezentujemy obszerne fragmenty raportu pani doktor:
Przedstawione konie nie były badane w poprzednich terminach (czerwiec, lipiec 2015), było to ich pierwsze badanie kliniczne na trasie do Morskiego Oka. Fundacja Viva! wnioskowała o przebadanie również koni, budzących zastrzeżenia w poprzednich terminach badań. Komisja jednak taki wniosek oddaliła, ze względu na brak dokumentacji medycznej (tajemnica lekarska), a co za tym idzie brak możliwości porównania wyników. Konie te zostały przebadane dwukrotnie przez dr Ludmiłę Strypikowską, łącznie z rozszerzoną diagnostyką RTG oraz USG w koniecznych przypadkach.
Do badania przedstawionych zostało 16 koni. Konie badane były na stanowisku spoczynkowym przez lek. wet Bożenę Latochę po 15 minutowym odpoczynku. Pierwszym stanowiskiem było badanie koni przez dr Marka Tischnera tuż po wjeździe. Wszystkie konie posiadały paszporty oraz prawidłowe numery transponderów, co każdorazowo zostało potwierdzone certyfikowanym czytnikiem. Wszystkie zostały przebadane w kierunku układu krążenia i oddechowego, oceniano również ich stan odwodnienia.
Nie była oceniana kulawizna ze względu na brak możliwości przeprowadzenia rzetelnego badania ortopedycznego.
U 7 koni budzących widoczne wątpliwości (np. powiększenie objętości stawu lub zgrubienia) zostały wykonane zdjęcia RTG:
– u jednego konia stwierdzono zwyrodnienia w obrębie stawu koronowego po lateralnej i medialnej stronie obydwu kończyn przednich
– zmiany o charakterze osteoartritis stawu pęcinowego oraz skostnień w przyczepie mięśnia międzykostnego lewej przedniej kończyny u 1 konia
– u pozostałych 5 koni poddanych badaniu RTG nie stwierdzono znaczących nieprawidłowości.
W ocenie lek. wet. Bożeny Latochy 12 koni nie budziło żadnych znaczących wątpliwości co do stanu zdrowia. U dwóch koni stwierdzono znaczny stopień otyłości, co wpływało na ich możliwości adaptacyjne do tak ogromnego wysiłku. Ich tętno oraz liczba oddechów po spoczynku były znacznie podwyższone, jednakowoż bez cech arytmii.
U dwóch koni wykonane badanie RTG wykazało zmiany w stawach o charakterze zwyrodnieniowym, u jednego z nich dodatkowo występowała wada postawy (koziniec oraz bardzo miękka pęcina) oraz zmiany w przyczepach mięśnia międzykostnego na trzeszczkach pęcinowych. Zostały one wycofane z pracy. U jednego stwierdzono znacznie podwyższone parametry tętna oraz oddechu z małego stopnia arytmią oraz jednostronnym wypływem z nosa. Parametry te nie wróciły do normy nawet po 25 minutach odpoczynku. Koń ten powinien zostać wycofany z pracy lub przedstawiony do ponownego badania.
U pozostałych koni stwierdzono dodatkowo:
– niewłaściwy sposób okucia oraz pielęgnacji kopyt (4 konie) – jest to problem mający istotny wpływ na wady postawy oraz występujące z biegiem czasu zwyrodnienia!
– gruda – 2 konie, w trakcie leczenia, bez znaczenia klinicznego
– modzele łokciowe (niebolesne) 2 konie
– wady postawy
– rana skórna o charakterze dzikiego mięsa w trakcie leczenia, 1 koń.
Należy również nadmienić, iż konie przedstawione do badania w tym terminie były albo końmi nowo zakupionymi, albo od niedawna pracującymi na trasie do Morskiego Oka, stąd trudno ocenić wpływ wysiłku na ich stan zdrowia. Badania powinny być przeprowadzane okresowo, co pozwoli jednoznacznie stwierdzić w jaki sposób dany rodzaj pracy wpływa na ich zdrowie.