Transport konny do Morskiego Oka został wznowiony. Wytyczne Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Zakopanem dopuszczają do przewozu 8 osób na wozie, pod warunkiem jego dezynfekcji i montażu dodatkowych osłon. Przy takim ładunku konie będą wciąż pracowały w przeciążeniu.
Pandemia Covid19 zatrzymała transport konny w Tatrach już 13 marca 2020 roku. Jednak 4 maja Tatry zostały ponownie otwarte dla turystów, a niedawno zakopiański sanepid wydał szczegółowe wytyczne dla przedsiębiorców wykonujących ten transport.
Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Zakopanem przyznaje, że rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 19 kwietnia 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii nie przewiduje wykonywania takich czynności, jak usługi transportowe wozami konnymi, ale w związku z podobieństwem tych usług formą do transportu zbiorowego, wydał wytyczne na podstawie rozdziału 8 ww. rozporządzenia.
Z wytycznych sanepidu wnika, że danym środkiem lub pojazdem można przewozić, w tym samym czasie, nie więcej osób, niż wynosi połowa miejsc siedzących, a osoby korzystające z transportu (w tym kierujący) mają obowiązek zakrywania, przy pomocy odzieży lub jej części, maski, maseczki albo kasku ochronnego ust i nosa. W związku z tym na wozie konnym na trasie do Morskiego Oka określono maksymalną liczbę pasażerów na 8 osób i nakazano:
- wozy wyposażyć w środki do dezynfekcji rąk oraz instrukcje prawidłowej dezynfekcji rąk;
- po każdym wykonanym transporcie dezynfekować ławy, siedziska, poręcze i inne miejsca mające bezpośredni kontakt z pasażerami, przy czym należy pamiętać, że od zakończenia dezynfekcji musi minąć rekomendowany przez producenta preparatu dezynfekcyjnego czas;
- na czas epidemii usunąć z wyposażenia wozów koce, skóry i inne tekstylia, których nie można na bieżąco dezynfekować;
- personel zajmujący się płatnościami wyposażyć w środki ochrony osobistej, tj. jednorazowe rękawiczki, maseczki, środki do dezynfekcji rąk.
Trudno nam sobie wyobrazić, jak będzie wyglądała dezynfekcja drewnianych wozów konnych, w dodatku wykonywana na terenie parku narodowego. Dyrektor TPN, Szymon Ziobrowski, podczas konferencji prasowej 22 kwietnia 2020 roku mówił, że na terenie Tatr nic nie będzie dezynfekowane, w związku z czym cała infrastruktura tatrzańska, w tym ławy i ławostoły, nie powinna być używana.
Dodatkowo przypominamy, że przy 8 osobach na wozie, obciążonym dodatkowo przegrodami pomiędzy ławami, wciąż dochodzi do przeciążania zwierząt ładunkiem w sposób oczywisty nieodpowiadający ich kondycji, a więc transport ten jest niezgodny z przepisami ustawy o ochronie zwierząt.
Apelujemy, żeby nie korzystać z transportu konnego i nie płacić za cierpienie zwierząt. Spacer do Morskiego Oka zajmuje około 2 godziny i 20 minut, a trasę z powodzeniem pokonują samodzielnie dzieci, osoby starsze oraz niepełnosprawni.