Tortury koni argentyńskich zabijanych dla Europejczyków

autor
 • 8 lat ago

O ile Polska jest największym eksporterem koni na rzeź w UE, o tyle na świecie numerem jeden jest Argentyna, która podobnie jak Meksyk czy Brazylia masowo sprzedaje swoje konie na rzeź do Unii Europejskiej

Konie argentyńskie pochodzą z różnych źródeł, takich jak hodowle, szkółki jeździeckie, a także są brutalnie odławiane ze stad żyjących na wolności. Wszystkie zwożone są do skupów na południu kraju, nie zważając na ich stan, kondycję czy obrażenia. Ludzie pracujący w skupach koni obchodzą się ze zwierzętami w sposób szczególnie brutalny, same ośrodki, bardzo prymitywne w swej formie, nie są przystosowane do przetrzymywania koni.

Belgijska organizacja Gaia (www.gaia.be) opublikowała film nakręcony w Argentynie, który przedstawia cały proceder « przemysłu końskiego mięsa ». Film jest bardzo drastyczny, pokazuje całą prawdę, od brutalnego odławiania koni, po znęcanie się nad nimi w punktach skupu gdzie są bite, przewracane, gryzione przez psy, wypala się im znaki, razi prądem, ładuje na ciężarówkę nieprzystosowaną do transportu koni bez trapu czy przegród, wreszcie gdzie transportuje się ponad 1500 km do rzeźni bez postoju, picia ani jedzenia na śmierć w rzeźni, której oczekują bite i rażone prądem w kolejce patrząc na śmierć swych współtowarzyszy. W filmie widać ponadto ciężko okaleczone konie : z oderwanymi nogami, otwartymi ranami, infekcjami, widać także, że sceny maltretowania koni obserwują dzieci.

Mięso koni jest następnie eksportowane do UE, głównie do krajów Beneluksu. Mięso koni argentyńskich – lecz tak jak wspominaliśmy, dokładnie podobny los spotyka także konie brazylijskie czy meksykańskie – można bez problemu dostać w supermarketach w Belgii czy w Luksemburgu.
Organizacja Gaia apeluje do belgijskich supermarketów o nie sprowadzanie mięsa koni argentyńskich do Belgii.

UE nie reguluje kwestii dobrostanu zwierząt, których mięso importuje. Konsumenci często nie mają pojęcia (albo nie chcą wiedzieć), że za tak zwanym « zdrowym mięsem » stoi okrucieństwo.

Viva od początku swej działalności opowiada się za zakończeniem rzezi koni, lecz aby ta mogła nastąpić, musi także dokonać się zmiana w świadomości ludzi, szczególnie w krajach wysokiej konsumpcji. Apelujemy do Was o upowszechnianie tego filmu oraz idei poszanowania godności koni, które wcale nie muszą być zwierzętami rzeźnymi.

Film w wersji angielskiej:
http://www.youtube.com/watch?v=sNsS2Vza5j0&feature=related

francuskiej:
http://www.youtube.com/watch?v=1vEN13SUbHs&feature=player_embedded

niderlandzkiej:
http://www.youtube.com/watch?v=KOksHSgfLvU&feature=related

Kategorie:
Aktualności

Comments

 • straszne…..:-(((( 3 świat:-(((

  Ewa 21 kwietnia 2011 20:18
 • 🙁 pękło mi serce,co mam powiedzieć?
  🙁 wstydzę się za gatunek ludzki…
  🙁 cały świat niech to zobaczy,
  -Żeby można było powiesić bilbord z tym i gorszymi,
  filmami jakie nagrywacie,w miastach gdzie jedzą koninę,
  i w ogóle mięso….:(
  -nie mamy na to prawa ukazywać tego co one czują,
  -co przechodzą-mamy coś zmieniać a pętają nam ręce,
  -niczym nogi koniom….jak żyć…jak im pomóc?

  Cecylia 21 kwietnia 2011 21:21
 • I niech mi ktoś teraz powie, że ludzie nie są najgłupszymi istotami na świecie. Sami jesteśmy zwierzętami i nie mamy prawa traktować tak innych istot żywuch.

  Agata 22 kwietnia 2011 17:51
 • Boże,serce mi krwawi,gdzie Ty jesteś?! Gdzie jest Twoja sprawiedliwośc?

  Monika 23 kwietnia 2011 20:22
 • ręce mi się trzęsą i wszystko w środku po obejrzeniu tego, próbuję się nie rozpłakać… brak słów…

  kinga 1 maja 2011 14:06
 • Pingback: Ratuj konie | WYSYLAMY LIST DO PREZYDENT ARGENTYNY W OBRONIE KONI

 • dobrze że o tym publikują bardzo kocham te zwierzęta jak czytam co ludzie im robią serce mi pęka :*(

  Marta 11 lipca 2011 15:04
 • Nie mam siły tego oglądać :(((
  Po prostu brak słów …

  Małgorzata 14 lipca 2011 13:33
 • Prze cały filmik powtarzałam tylko „Zabiję ich”
  Wstyd mi teraz za to że jestem człowiekiem.

  Katarzyna 18 października 2011 19:00
 • tylko człowiek jest zdolny do takiego okrucieństwa to po pierwsze, a po drugie ten co korzysta/kupuje końskie mięso w taki sam sposób przyczynia sie do zabijanie tych wspaniałych zwierzat, jestem zdruzgotana ..

  barbara 31 października 2011 14:36